19 Ekim 2021
Evinizin içine de bahar gelsin!

Evinizin içine de bahar gelsin!

Birkaç küçük dokunuşla evimize baharı, baharın renklerini, baharın duygusunu taşımaya ne dersiniz?

 

Doğa yeniden uyanıyor, doğayla birlikte biz de canlanıyor, yenileniyor, umutlanıyoruz. Şimdi sırada bu duyguları evimize taşımak var. 

Vazolarınızı baharın renkleriyle donatın. Sarılı, yeşilli, gök mavili, toz pembeli ve neşeli mi neşeli vazolarla evinize baharı getirmek öylesine kolay ki! Mağazaları dolaşıp bu renklere sahip vazo aramanıza da hiç gerek yok. Evinizde artık pek de hoşunuza gitmeyen büyüklü küçüklü üç dört adet vazoyu bu iş için seçin. Çekmecenizden sarı, yeşil, mavi, pembe iplerinizi çıkarın veya en yakın tuhafiyenin kapısını çalın. Malzemeleri masanızın üzerine yerleştirin. Önce sarı ipi alın elinize, ucunu yapıştırıcıyla vazoya sabitleyin ve sonra da ipi sıkıca vazonun etrafında dolayın. İki-üç parmak sarı ipten sonra iki üç parmak mavi ipi dolayın; hiç boşluk kalmamasına dikkat edin. Diğer ipliklere de aynı işlemi uygulayın. Rengarenk bahar vazonuz hazır. Böyle birkaç renkli vazo yerine dilerseniz bir vazoyu sadece sarı, bir vazoyu sadece pembe iplikle de sarabilirsiniz; tercih sizin. Vazonuzun üzerine minik bir kurdele veya rafya da bağlayabilirsiniz.

Sandalyelerinizi bahara hazırlayın. Mutfakta veya balkonda kullandığınız açılır kapanır ahşap sandalyelerinizden yararlanarak harika bir bahar ambiyansı yaratabilirsiniz. Floral renklerdeki ahşap boyalar veya bildiğiniz yağlı boyayla dahi bu işlemi hayata geçirebilirsiniz. Sandalyelerinizi iyice silin, pütürlerini zımparayla yok edin. Bir sandalyeyi civit maviye, birini süt beyaza, bir başkasını pembeye boyayın. Sandalyenizin renkleriyle uyumlu çiçekli böcekli kumaşlardan yastık kılıfları dikin, uçlarına biyeler iliştirip sandalyenizin kenarlarından bağlayın. Ahşap masanızı da beyaza boyayın. Bahar dalları koyduğunuz bir vazoyu da yerleştirin ve eserinizi keyifle seyredin.

Saksılarınıza hayat verin. Birbirinden cazip çiçekleriniz eskimiş ve renkleri atmış saksıların içinde güzelliğinden ödün mü veriyor? O halde kolları sıvayıp saksılara hayat verme zamanı gelmiş demektir. Plastik saksılarınızı iyice silin ve dilediğiniz renkteki akrilik boyayla birkaç kat boyayın. Dilerseniz alt kısımlarına bir sünger yardımıyla başka bir renkte çini deseni verin. Üzerlerine çiçek motifleri yapın. Veya bir yapıştırıcı yardımıyla büyük boy rengarenk peçetelerle saksılarınızı kaplayın. Toprak, seramik veya plastik fark etmez; saksılarınıza halat dolayıp aralarına minik yapma çiçekler iliştirerek bambaşka bir stil de yaratabilirsiniz. Galvaniz saksılarınız var ve siz onlarla ne yapacağınızı bilemiyor musunuz? İşte önerimiz: Kabarma yapmaması için önce sirkeli suyla silip kuruttuktan sonra akrilik boyayla rengarek boyayın.

Eski merdiveninizi dekoratif bir malzemeye dönüştürün.Uzun yıllardır kullandığınız, üzeri boya kalıntılarıyla dolu ve artık işlevini yerine getiremez olmuş eski merdiveninize yeniden hayat verebilirsiniz. Merdiveninizi eşyalarınızla uyumlu bir bahar rengine boyayın; mesela sarıya veya yeşile... Basamaklarına birbirinden neşeli ve renkli minik saksılar, onlarla uyumlu mumlar ve fenerler dizin... Bahara özel bu dekoratif yaratınız evinizin bir köşesini veya balkonunuzu çok özel bir mekana dönüştürecektir.

Puf ve yastıklarınız bahar “koksun.” Tüm evinizin döşemelerini değiştirmeniz masraflı ve önemli bir karar ama bazı eşyalarınıza küçük dokunuşlarda bulunarak bahar kokusunu tüm evinize yayabilirsiniz. Kanapenizin önünde duran puf sehpanızı floral renk ve desendeki bir kumaşla kaplatın. Aynı renk ve desende ya da varyasyonlarında kumaşlardan yararlanarak yastık kılıfları dikin ve mevcut yastıklarınızı bunların içine koyun, kanepenizin üzerine yerleştirin. Kanepenizin arkasındaki duvara da baharı getirin. Bunun için açık renk fon kağıdının üzerine suluboya veya akrilik boyayla çiçek desenleri çizin, bu desenleri büyüklü küçüklü çerçevelere koyup asın. Kır havasıyla yarattığınız bu atmosferin pozitif etkisini soluyun.

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.